راه کارها

منازل هوشمند با ویپ

این روزها مطمئنا شما عبارت منازل هوشمند را زیاد می شنوید. منظور از منزل هوشمند چیست؟ چه تغییراتی باید در سیستم خود بدهیم تا خانه ای هوشمند داشته باشیم؟ خانه های هوشمند چه امکاناتی را به صاحبان خود می دهند؟ شاید این سوال ها و سوال های بسیار دیگری ذهن شما را در رابطه با این موضوع به خود مشغول کرده باشد. ما با راه کارهای خود به این سوالات پاسخ می دهیم.

شاید به جرات بتوان گفت که بار بخش عمده ای از خانه های هوشمند را فناوری ویپ عهده دار است که می توانیم با توضیحات زیر این ادعا را اثبات نماییم:

- استفاده از آیفون هایی که از VoIP پشتیبانی می کنند، این امکان را به صاحب خانه می دهد تا زمانی که کسی زنگ خانه را زده است، موبایل و یا تلفن او زنگ خورده و حتی اگر او در خانه حضور ندارد، بتواند درب منزل را از طریق کد مخصوص خود بازنماید. به همین صورت این درب ها می توانند شامل درب ورودی منزل، درب پارکینگ و سایر درب ها نیز باشند.

- شما می توانید در ساختمان خود از سیستم های صوتی تحت شبکه استفاده نمایید. این سیستم ها می توانند در zone های مختلف باشند و هر zone می تواند آهنگ خاصی را اجرا نماید. شما می توانید تنظیم نمایید زمانی که تلفن منزل زنگ می خورد، سیستم صوتی بطور اتوماتیک قطع شود و یا اینکه شما با ارسال یک کد از طریق تلفن این سیستم را قطع و یا دوباره وصل نمایید.

- دوربین های تحت شبکه این قابلیت را دارند که به سیستم VoIP متصل شوند، تا هر زمانی که شما می خواهید بتوانید با ارسال یک کد به دوربین، تصویر آنرا بر روی موبایل مشاهده نمایید. و یا اگر دوربین به سنسورهای خاص حرکتی، حرارتی، صوتی و .... متصل باشد و این سنسورها فعال شوند، با ایجاد تماس با موبایل، شما می توانید تصاویر ارسالی آن محرک را مشاهده نمایید.

این امکانات و بسیاری دیگر از آنها تنها با فناوری ویپ امکان پذیر است و مجموعه آنها در کنار هم، خانه های هوشمند را شکل می دهند.

البته باید در نظر داشت که در کشور ما با وجود بستر نه چندان قوی اینترنت، شاید نتوان از تمامی امکانات این خانه های هوشمند به خوبی استفاده نمود، ولی در آینده ای نزدیک و با رشد سریع بسترهای ارتباطی، می توان امیدوار بود که همه ی ما روزی در این خانه های هوشمند زندگی و بهترین استفاده را از امکانات آن نماییم.